EE otpad

EE otpad (elektronski i električni otpad) predstavlja električnu i elektronsku opremu i uređaje, koji nisu u funkciji i ovaj otpad je kategorizovan kao opasan otpad zato što sadrži elemente kao što su kadmijum, živa i olovo, koji su poznati po svom izrazito štetnom uticaju na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Globalni ee otpad raste po stopi od 5% godišnje što ga čini najbrže rastućim otpadom na planeti. Svakog sata odloži se 4000 tona ee otpada.

Postavlja se pitanje šta raditi sa tim otpadom? Sa sadržajem metala od oko 60 %, plastike 30% i oko 10 % stakla, ovaj otpad predstavlja dobar izvor različitih materijala. Čak 70% ovog otpada je moguće ponovo upotrebiti što govori da se on mora i može reciklirati. Reciklaža ee-otpada je najbolje rešenje kako za životnu sredinu i zdravlje ljudi, tako i za ekonomiju.

Mobilni telefoni

Javnosti su predstavljeni 1984. godine. Prema nekim procenama, broj mobilnih telefona u 2020. godini iznosio je oko 14 milijardi. Pretpostavka je da oko 5,27 milijardi ljudi na planeti poseduje telefon (od ukupno 7,6 milijardi). Ove brojke, i saznanje o sadržaju dovode do toka da oni predstavljaju veliki broj potencijalnog (opasnog) otpada!!!

Mobilni telefoni sadrže arsen, olovo i cink i predstavljaju opasnost po životnu sredinu. Ukoliko želite da zamenite vaš telefon evo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da ga iskoristite, a da ne dospe na deponije:

1. Vratite ga – odnesite ga u prodavnicu gde ste ga kupili.

2. Iskoristite ga ponovo – dajte nekom u vašoj porodici ili prijateljima. Ako je vama star možda će nekome delovati kao nov.

3. Reciklirajte – odnesite u reciklažni centar za ee otpad.

4. Donirajte – možda u vašem gradu postoji organizacija koja će ga prihvatiti i znati kako iskoristiti.

Televizor


U Srbiji 99,6% domaćinstava poseduje televizor, pokazalo je istraživanje Republičkog zavoda za statistiku iz 2017. godine. Bilo da je vreme za zamenu ili je jednostavno pokvaren pobrinite se da ne završi na deponiji jer predstavlja potencijalnu opasnost za životnu sredinu i zdravlja ljudi. Jedan televizor (sa katodnom cevi) sadrži od 2 do 4 kg olova.

Ako želite da zamenite televizor novim nemojte ga baciti možete: da ga donirate, školi, nekoj dobrotvornoj organizaciji ili da pitate u radnji da li im je potreban vaš stari televizor. Izbegavajte da ga čuvate u vašem domu jer osim što zauzima prostor, može predstavljati opasnost za ukućane zbog curenja olova. Možete ga odneti u reciklažni centar u vašem gradu (opet, jako ih je malo u Srbiji) ili u neku firmu koja se bavi reciklažom ee otpada.

Ketridži

Često obratimo pažnju na naše ketridže kada su pri kraju sa mastilom. Možete ih dopuniti 5 do 7 puta pre nego što se recikliraju. Ketridži su obično napravljeni od plastike (40%), metala (40%) i manjih količina gume, papira, pene i tonera.

Mnoge kompanije koriste 100% starih ketriža za proizvodnju novih. Potrebno je 80% manje energije za proizvodnju od starog nego za proizvodnju novog. Takođe, refabrikovani ketridži koriste za polovinu manje nafte nego novi, a koštaju duplo manje nego nov ketridž. Na svu sreću, u Srbiji postoje mnoge firme u kojima možete dopuniti vaše ketridže ili ih odoneti na recikliranje.

CRT monitori

Monitori za računare se obično prave od plastike, metala i stakla. Neki od njih sadrže i olovo (od 2-4 kg) koje je ekstremno opasno i može rezultovatu u oštećenju centralnog i perifernog nervnog sistema, cirkulacije i bubrega. Takođe je dokazano da izlaganje olovu može dovesti do ometanja u učenju kod dece.

Ako ne znate šta da radite sa vašim starim CRT (cathode ray tube) monitorom razmislite o donaciji ili reciklaži, ali nemojte ga jednostavno baciti!!!

Noviji monotori razlikuju se značajno od CRT monitora, ali nakon njihove upotrebe mogu predstavljati opasnost po sredinu i poželjno ih je bezbedno odložiti.

 

Računari


Računari su oko nas duže nego što mislite. Od vremena pronalaska kompjuterskog miša i od popularnosti Apple II i Komodora 70-tih i 80-tih godina prošlog veka, oni su se transformisali iz mašina koje zauzimaju nekoliko soba do uređaja koji mogu stati na vaš sto ili u ranac.

Računari su primarni faktor u nastajanju ee otpada, što predstavlja veliki problem jer su sačinjeni od velikog broja toksičnih elemenata. Pre nego bacite vaš stari računar razmislite o donaciji ili prodaji, možda, ili eventualno o reciklaži tako što ćete ga odneti u reciklažni centar ili firmu koja će ga reciklirati.