Otpadni metal

U otpadni metal spadaju metali na bazi gvožđa (gvožđe i čelik) i oni bez prisustva gvožđa (aluminijum, bakar, kalaj, mesing, …). Mnogi od naših kućnih aparata su napravljeni od metala. Reciklažni proces za metale je sličan drugim materijalima. Najbolje se opisuje u četiri faze: sakupljanje, obrada, sečenje i prodaja.

Reciklažom metala uštede se ogromne količine energije: za aluminijum ušteda je oko 95%, a 85% za bakar i 75% za gvožđe i čelik. Razmislite sledeći put kad kupujete neki novi aparat šta ćete uraditi sa starim. Da li ćete ga odmah baciti, pokloniti ili vratiti prodavcu kod koga ste kupili novi?

Aluminijum

otpadni aluminijum
Otkriven je 20-tih godina 19. veka i najzastupljeniji je element na Zemlji. Najčešći proizvod koji koristimo je aluminijumska limenka, ali postoje i aluminijumska folija, ramovi za prozore itd. Više od 50% aluminijumskih limenki se reciklira. Put limenke, od reciklaže do rafova u prodavnicama traje 60 dana.

Aluminijum je izdržljiv i održiv metal. Dve trećine aluminijuma ikada proizvedenog i danas je u upotrebi. Reciklažom aluminijuma uštedi se do 95% energije. Reciklažom jedne limenke uštedimo energije dovoljno da sijalica od 100 vati radi četiri sata ili TV 3 sata. Danas je jeftinije, brže i energetski efikasnije reciklirati aluminijum kao nikada pre. Aluminijumska limenka je 100% reciklabilna i , ovaj otpadni metal, može se reciklirati beskonačno puta.

Čelik

otpadni čelik
Čelik je legura metala, u kojoj je glavni sastojak gvožđe. Varirajući elemente legure u čeliku možemo uticati na njegove osobine. Industrija čelika reciklira ovaj metal više od 150 godina. Postupak se odvija u četiri osnovne faze: magnetna separacija, uklanjanje kalaja, topljenje i reformacija. Reciklažom čelika štedimo 75% energije koja bi bila upotrebljena za proizvodnju čelika od rude. Reciklažom 1 tone čelika uštedimo: 1135 kg rude gvožđa, 635 kg, uglja i 50 kg krečnjaka.