Plastika je materijal koji igra značajnu ulogu u našim životima. Plastične mase (polimeri) se dobijaju reakcijama polimerizacije pri čemu se polazi od malih organskih molekula nakon čega nastaju veći polimerni lanci. Molekulska struktura polimera ima odlučujući uticaj na svojstva, preradu i primenu polimernih materijala. Svojstva polimera se mogu menjati dodavanjem raznih aditiva.
Proces proizvodnje plastike zahteva upotrebu velikih količina fosilnih goriva. Studije su pokazale da se između 7% i 8% fosilnih goriva na svetu koristi za proizvodnju plastike. Ovo ne zvuči mnogo, ali ipak iznosi nekoliko miliona tona godišnje. Reciklažom se mogu sačuvati ova goriva, čak i preusmeriti na druge namene. Plastiku je lako reciklirati, iako mali broj to čini. Sva plastika može da se reciklira, ali se ne reciklira kao što bi trebalo. Neke studije su pokazale da se na globalnom nivou reciklira oko 10 % plastičnih boca, dok preostalih 90 % završi na deponijama, ili zagađujući reke, okeane, …
Potrebno je mnogo vremena da bi se plastika razgradila. Niko još nije 100 % siguran koliko vremena treba plastici za biorazgradnju. U našem okruženju postoji tek nekoliko decenija, a čak su i prvi proizvodi napravljeni od plastike još uvek oko nas. Naučnici veruju da je plastici ipak potrebno nekoliko stotina godina za potpunu razgradnju, ako ne i više. Plastika, onakvu kakvu je mi poznajemo, je prisutna tek oko 100 godina. Zamislite plastiku staru 500 godina na našim deponijama!
Plastika sadrži opasne hemikalije kao što su: kadmijum, olovo, PVC i drugi polutanti u formama veštačkih boja, stabilizatora i dr. Za neke od aditiva je dokazano da su štetni i trenutno se ne dodaju u plastiku, ali starija, toksičnija plastika još uvek je oko nas.
Reciklaža plastike je korisna. Recikliranu plastiku je moguće naći na odeći, obući, tepisima, … Dobra je za okolinu, uštedu energije, za zdravlje ljudi i životinjskog sveta. Zato, sledeći puta kada kupite vaše omiljeno piće, nemojte bocu olako baciti zajedno sa ostalim otpadom ili, daleko bilo, u potok, … Reciklirajte je i učinite malu stvar za okolinu. Ako to uradite svaki put kada kupite piće u plastičnoj boci vaš mali doprinosi će definitivno da napravi veliku razliku.