• Početna
  • Otpad
  • Reciklaža
  • Ekologija
  • Energija
  • Klima
  • Planeta
  • Galerija
Facebook
Twitter
Google+

Papir

Papir je materijal koji se upotrebljava za pisanje, crtanje, štampanje, pakovanje, itd. Proizvodi se uglavnom od drveta ili celuloze. Drvo je najvažnija sirovina za proizvodnju celuloze, 90% ukupne svetske proizvodnje celuloze dobija se iz drveta.

Papir kao podloga za pisanje, u današnjem obliku, pojavio se u Kini oko 105. godine i ovaj postupak dugo je bio strogo čuvana tajna. Tek 500 godina kasnije papir se počeo proizvoditi u Koreji, i nešto kasnije, u Japanu, dok su Arapi počeli sa proizvodnjom oko 750. godine. Proizvodnja papira u Evropi počela je znatno kasnije, negde oko 1100. godine (Sicilija i Valensija).

Otkrićem mašine za štampanje era modernog štamparstva dovodi do značajnog povećanja potrošnje papira. Počinje polako da se razvij manufakturna proizvodnja papira, a kao sirovine koriste se pamuk, lan, konoplja i stare krpe. Godine 1870. pojavljuju se nove sirovine za izradu papira: izbeljena celuloza iz slame i natronska celuloza iz drva četinara. Početak masovne industrijske proizvodnje papira, pomoću drveta kao baze za osnovnu sirovinu, započeo je u prvoj polovini 20. veka.

[vc_custom_heading text=”Časopisi”]

Do 80-tih godina prošlog veka, časopisi nisu reciklirani zbog sjajnog papira koji nije bio pogodan za reciklažu. Dobra vest je da je tehnologija napredovala i sada je moguća reciklaža te vrste papira. Druga dobra opcija je, ukoliko ne znate šta raditi sa ovom vrstom otpada, donirajte za upotrebu u neke druge svrhe.

Časopisi se prave od papira koji je presvučen tankim slojem drugog materijala u procesu nazvanom kaširanje. Sve se to radi zarad potrebe zadovoljenje vizuelnog izgleda. Tokom tog procesa papir se prekriva slojem bele gline zvanom “kaolin” i zatim presuje u valjcima. Kao rezultat se dobijaju sjajne strane pogodne za prikaz fotografija u boji.

Reciklažom časopisa dobija se materijal koji može da posluži za pravljenje novina, maramica, papira za pisanje itd.

[vc_custom_heading text=”Papir visokog kvaliteta”]

Papir za štampanje uglavnom se proizvodi od tvrdog drveta, kao što su hrast ili javor, i jedan je od papira koji se lako i u velikoj količini reciklira. On je samo deo kategorije poznate kao papir visokog kvaliteta u koji spadaju koverte, papir za sveske, …

 

Visoki kvalitet znači da je vredniji za kompaniju koja reciklira i da će tolerisati više ciklusa reciklaže pre nego što postane neupotrebljiv. Može da se reciklira od pet do sedam puta. Mnoge velike kompanije prodaju svoj otpadni papir firmama koje recikliraju, i time smanjuju deo troškova otpada.

[vc_custom_heading text=”Karton”]

Karton je tanak i krut materijal koji se proizvodi od papirne pulpe. Sastoji se od talasastog materijala između dva ravna sloja. Najčešće se koristi za pakovanja i transport. Kad nije kontaminiran hranom ili uljem može se reciklirati.

Reciklažom kartona uštedi se 75% energije i smanjuje se emisija sumpor dioksida, koji se oslobađa prilikom proizvodnje pulpe od drveta. Takođe je biorazgradiv. Ako ne postoji opcija za reciklažu u vašem mestu, onda karton možete ponovo upotrebiti na razne načine u vašem domu, za kompostiranje i vaše ljubimce.

[vc_custom_heading text=”Novine”]

Novine su pisane publikacije koje sadrže vesti, informacije i reklame. Pronalazak mašine za štampanje 1447. godine (Johannes Gutenberg) započeo je eru modernih novina kakve poznajemo danas. Gde god da se nalazite pored tu su i novine. One čine svakodnevnicu naših života. U svetu se godišnje objavi više od 24 milijarde novina. .

Šta se dešava kada ih pročitate? Bacite ih sa strane i čekate na drugi broj. Novine se lako recikliraju i od njih mogu da se dobiju nove novine i drugi proizvodi. Reciklaža papira od novina jedan je od najrazvijenijih vidova reciklaže i zbog toga navika odvajanja otpada može lakše da se nauči odvajanjem novina od ostalog otpada.

[vc_empty_space]
Plastika
Automobili

O nama   Reference   Kontakt                                             © Recikliraj 2017.